خدمات بار هوایی | خدمات بار هوائی

بنا به رسالتی که به عهده گرفته ایم در گام اول معرفی آژانس گردشگری پرستو سیر و خدمات قابل ارائه از سوی آن خواهیم پرداخت، تا بتوانیم گام هایی در جهت اعتماد سازی و کسب اعتماد مخاطبان این مجموعه برداریم .
آژانس خدمات مسافرتی پرستو سیر تلاش دارد تا اطلاعاتی را در اختیار مخاطبان بگذارد که شاید تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است و بهای کمتری داشته است.


بار هوایی چیست ؟

در تعریف بار هوایی میتوان اینگونه سخن گفت که بار هوائی یا فریت به بسته یا کالاهائی اطلاق می گردد که طی صدور بارنامه و شرائط قرارداد بین شرکت حمل کننده و فرستنده با هواپیما حمل گردد.

خدمات بار هوایی به صورت جامه دان همراه مسافر

به جامه دان هایی گفته می شود که مسافر به عنوان توشه همراه که محتوی لوازم شخصی سفر می باشد به هنگام مراجعه به باجه پذیرش تحویل داده و رسید دریافت می دارد.


به خاطر داشته باشید طبق مقررات بین المللی شرکت های هواپیمایی هر مسافر مجاز است حداکثر دو بسته هر یک به وزن 23 کیلوگرم همراه خود را تحویل باجه پذیرش نماید.

وزن بسته هایی که بیش از 32 کیلوگرم باشد طبق مقررات برای هر کیلو اضافه وزن، سه برابر تعرفه اضافه بار محاسبه و به عنوان جریمه دریافت خواهد شد . برخی شرکتها هم از پذیرش جامه دان بیش از 32 کیلوگرم معذور می باشند. ابعاد و اندازه جامه دانهای همراه مسافرین طبق مقررات رایج شرکتهای بین المللی مجموع طول- عرض- ارتفاع جامه دان حداکثر 158 سانتی متر در نظر گرفته شده است.

خدمات بار هوایی جامه دان غیر همراه

جامه دانهای مازاد بند فوق حاوی لوازم شخصی مسافرین به دو طریق امکان پذیر خواهد بود:

 1. مسافر می تواند برای اوزان مازاد بر وزن مجاز در ازاء هر کیلو اضافه ، مبلغی طبق تعرفه اضافه بار پرداخت نماید ، تعرفه براساس مقصد مسافرو بعد از مسافرت محاسبه می گردد.
 2. پذیرش و حمل این بسته ها به صورت فریت با صدور بارنامه میسر است، بدینصورت قبل از زمان مسافرت و طی یک برنامه ریزی ، مسافر بسته های مازاد خود را به یکی از آژانسهای پذیرش و حمل بارتحویل و پس از صدور بارنامه ، بسته ها به مقصد ارسال می گردد.

برنامه ریزی و تحویل بار در مقصد به طریقی انجام میپذیرد که مسافر به محض ورود به مقصد بتواند نسبت به ترخیص بار خود از گمرک اقدام نماید ، پیشنهاد می نماید در این زمینه با کارگروه خدماتی پرستو سیر تماس گرفته تا راهکارهای مناسب به شما ارائه گردد.

خدمات بار هوایی ویژه محمولات و کالاهای تجارتی

به کلیه محمولات و کالاهای بازرگانی – صنعتی و ….. و بارهای کلی یا GENERAL CARGO گفته می شود که پذیرش و کرایه حمل هوایی بار از مبدأ به مقصد بازاء هر کیلو طبق تعرفه روز محاسبه و دریافت می گردد.
نکته اینکه در مورد کالاهای عمومی مطرح است در بین کالاها،کالاهایی وجود دارد که بنابر ماهیت و بازتابهای احتمالی ، اینگونه کالاها را کالاهای ویژه – فاسد شدنی و غیره می نامند، برای حمل و پذیرش اینگونه کالاها پیشنهاد می گردد.

فرایند پذیرش بار هوایی

پذیرش بار هوایی از جمله خدمات بار هوایی محسوب شده که میتواند مورد استفاده مخاطبان حوزه حمل و نقل هوایی قرار گیرد. هنگام مراجعه به دفاتر شرکتهای حمل کننده یا نمایندگی آنان و به منظور پرهیز از اتاف وقت خود ، ضروری است به نکات و موارد ذیل توجه مبذول نمایید.

نکات مهم در پذیرش بار هوایی

 • به محتویات درون جامه دان خود توجه و از قرار دادن لوازم و اشیاء شکستنی ، کپسول های گاز ، افشاننده های گوناگون و هرنوع فلز یا آلاتی که در هنگام عکسبرداری X-RAYجامه دان موجب حساسیت دستگاه گردد اکیداً خودداری نمایید.
 • توصیه می نماید قبل از تحویل و به منظور حصول اطمینان ، در صورت امکان جامه دانهای خود را توزین فرمایید.
 • حتماً نام و نام خانوادگی و آدرس خود را در مبدأ و مقصد در روی جامه دان با استفاده از برچسب مشخص فرمایید.
 • درصورت مشاهده هر نوع شکستگی یا نا مناسب بودن وضعیت ظاهری جامه دان از پذیرش آن ممانعت به عمل می آید.
 • ضروری است آدرس و نام و نشان گیرنده به طور کامل همراه با تلفن به هنگام صدور بارنامه ارائه گردد.
 • به هنگام صدور بارنامه، فتوکپی گذرنامه معتبر و بلیط هواپیما مسافر الزامی است.

خدمات جانبی پذیرش بار هوایی

 • تمهیدات و راهکارهای جانبی دیگری در ارائه خدمات بار هوائی تعریف و در شرف اجرا قرار داردتا مسافرین گرامی آژانس گردشگری پرستو سیر بسته یا کالاهای تجارتی را از مبادی در اروپا – آمریکا و ….. به ایران ارسال نمایند.
 • ترخیص بار و تحویل بسته در محل یا به عبارتی DOOR TO DELIVERY جهت آسودگی و رفاه و ارائه خدمات تکمیلی نیز برنامه ریزی گردیده است که به زودی متد فرایندی آن در پرتال تحت وب پرستو سیر گنجانده خواهد شد.
 • بسته بندی و تحویل بسته های ارسالی شما از آدرس محل تحویل و پس از بسته بندی و انجام تشریفات گمرکی – صدور بارنامه – به مقصد ارسال می گردد.
 • جهت آگاهی و پیگیری شما از مرحله ارسال بار به مقصد و تحویل در محل ب راهکار TRACE & TRACK با ارسال پیامک از طریق گوشی موبایل، شما هر لحظه می توانید از موقعیت بار ارسالی خود آگاهی یابید.

حمل جامه دان همراه مسافر و کالاهای بازرگانی با هواپیما، مستلزم رعایت و نکات و بسترهای مناسب فرایند ارسال بار هوائی می باشد.
در گذشته و بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط بیمه کنندگان محمولات، خسارات و غرامت های هنگفتی به شرکت های هواپیمایی تحمیل گردید. علاوه بر پرداخت غرامت به مسافرین خسارت های کلان و جبران ناپذیری در اثر عدم رعایت نکات ایمنی به هواپیماهای شرکت های حمل کننده وارد آمد.
با گذشت زمان و توسعه و روی آوردن به فن آوری های جدید در صنعت هواپیمایی وصنایع وابسته به آن، تولید اقلام و اجناس متنوعی در ساخت جامه دانهای مسافرت- وسایل بسته بندی مواد شیمیایی و نوآوری های جدید و از همه مهم تر بینش و نگرش مسافرین در بهره گیری از این وسایل جدید، موجب کاهش چشمگیری در پرداخت غرامت بابت توشه مسافر و خسارت به هواپیماهای شرکت حمل کننده گردید.

طبقه بندی کالا و محتویات

لوازم شخصی همراه مسافر شامل لوازم ضروری سفر، پوشاک، کتاب، دوربین، لوازم بهداشتی، چتر، داروهای مورد نیاز مسافر و……..
بسته بندی در انواع جامه دانهای چرمین، پلی اتیلن، فایبر گلاس فشرده و متراکم، فایبر گلاس نرم و انواع ساکهای بزرگ پلاستیکی و…….
لوازم منزل شامل: بخشی از مبلمان- یخچال – چرخ خیاطی – تلویزیون – فرش – لوازم برقی و غیره بسته بندی در چوب مقاوم، کارتن های ضخیم، الیاف گیاهی، سنتی، جعبه های فایبر گلاس، استیل و ……
کالاهای بازرگانی، لوازم یدکی اتومبیل، داروجات، لوازم پزشکی، لوازم سخت افزاری، لوازم حفاری، لوازم و قطعات راه سازی، کشاورزی و……..

انواع بسته بندی بار هوایی

پذیرش بار هوایی میتواند متناسب با انواع بسته بندی ها روند های متفاوتی را داشته باشد. از این رو خدمات بار هوایی میتواند در قالب بسته بندی درچوب، کارتن های ضخیم، گونی های سنتی، الیافی، بشکه، پالت و ……..
کالاهای صادراتی شامل: فرش، روده، فرشینه، پوست حیوانات اهلی، انواع خشکبار، لوازم بهداشتی، تره بار، میوه جات و…….. بسته بندی شامل:گونی های سنتی، نایلونی، بشکه های پلی اتیلن، کارتن های ضخیم مقوایی، سبدهای بافته شده از پوست و ترکه های نباتات، یخ دان های مخصوص ضد نشت و بسته بندی ویژه کالاهای خطرناک مطابق با استانداردهای ایکائو
شرکت پرستو سیر، این آمادگی و پتانسیل را در مورد ارائه راهکارهای حمل بار هوایی به صورت انبوه و بهره گیری از هواپیمایی دربستی (چارتر) در صورت نیاز شما داشته و آماده پاسخگویی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مرکز رسانه ای یا کارگروه ویژه خدمات بار هوایی آژانس گردشگری پرستو سیر تماس حاصل فرمایید.