;

تور آذربایجان یکی از مجموعه تور های خارجی آژانس گردشگری پرستو سیر می باشد. پایتخت آذربایجان باکو می باشد که یکی از مجموعه تور های آذربایجان تور باکو است. آذربایجان به دلیل مناطق گردشگری غنی توریست های بسیاری را جذب خود کرده است.

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان کشوری در منطقه جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر می‌باشد. پایتخت آن باکو است. قبل از سال ۱۹۱۸ میلادی آذربایجان بیشتر به مناطق شمال غربی ایران و قسمت جنوبی ارس اطلاق می‌شد. ولی بعد از آن با فروپاشی روسیه تزاری در مناطق مسلمان نشین قفقاز جنوبی جمهوری دمکراتیک آذربایجان تشکیل شد و برای این منطقه نیز، نام آذربایجان به کار گرفته شد. کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان عبارتند از: ایران در جنوب ، ارمنستان و ترکیه در غرب ، گرجستان در شمال غربی ، و روسیه در شمال . همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر نیز هست زبان رسمی : ترکی آذربایجانی واحد پول : مانات

فرهنگ آذربایجان

در تور آذربایجان شما عزیزان می توانید با فرهنگ و آداب رسوم این مرز و بوم آشنا شوید .فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان بنا به موقعیت جغرافیایی و میراث تاریخی متأثر از فرهنگهای مختلف منطقه قفقاز و خاورمیانه از جمله فرهنگهای ایرانی، ترکی، روسی و اسلامی است . مردم ایران به دلیل فرهنگ نزدیک آذربایجان با ایران علاقه بسیاری به تور آذربایجان دارند .امروزه فرهنگ غربی با شدت بسیار رایج میگردد . بجز اکثریت آذربایجانی مردم ملتهای متفاوتی همچون ارمنیها ، کردها و تالشیها در جنوب و شرق و لزگیها و یهودی ها و تاتها در شمال به رنگارنگی زبانها و فرهنگ رایج افزودهاند . نرخ باسوادی در این کشور در سطح استانداردهای اروپایی است و ۹۸% جمعیت آن باسوادند .

برگزاری جشن نوروز و موسیقی سنتی موغام نشانه های نزدیکی و تأثیر ماندگار و تاریخی به فرهنگ ایرانی هستند . از لحاظ ادبیات نیز شعرایی مانند خاقانی شروانی و نظامی گنجوی از خاک جمهوری آذربایجان فعلی بر خواستهاند و تأثیرهای اساسی در ادبیات فارسی داشته اند . هموطنان عزیز می توانند با خرید بلیط هواپیما خارجی از این کشور مهیج و شاد دیدن کرده و سفری هیجان انگیز را برای خود رقم بزنند

مکان های گردشگری آذربایجان

یکی از بهترین خدمات آژانس گردشگری پرستو سیر انتخاب بهترین مکان های گردشگری در تور داخلی و خارجی است شما عزیزان می توانید در تور آذربایجان از مکان های تفریحی گردشگری زیر دیدن کنید. برخی نقاط دیدنی، قیزقالاسی در شهر باکو، مسجد و آرامگاه بی بی هیبت (خواهر امام رضا ع)، عمارت سعادت در باکو، ساختمان دولت آذربایجان، تندیسهایی برگرفته از اشعار نظامی گنجوی در موزه شهر گنجه، زیارتگاه دیری بابا در منطقه مرزه، کاروانسرای شهر شکی، زیارتگاه دیری بابا در منطقه مرزه، کلیسای گرجی ساینگیلو در منطقه قاخ، منطقه توریستی خینالیق، روستای خینالیق در قوبا ( ۵۰۰۰ سال قدمت دارد)، سنگ نگاره قبوستان، میدان آزنف در مرکز باکو، جنگلهای اسماعیللی، کاخ شیروانشاهان در باکو.

آب و هوای آذربایجان

از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است. به طوری که از ۱۱ ناحیه آب و هوایی ۹ گونه ناحیه در آذربایجان وجود دارد.[۱۶] درجه هوای متوسط در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق کشور تا ۶ سانتیگراد در زمستان و ۳۶ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی زمستانها تا ۹- در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد. پایین‌ترین دمای مطلق در اردوباد به میزان ۳۳- درجه سانتیگراد و بالاترین دمای مطلق در جلفا به میزان ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده‌است.[۱۶] به طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. اگر قصد سفر به آذر بایجان را دارید شما عزیزان می توانید با رزرو بلیط هواپیمای خارجی با ما همرا باشید. دقت کنید در این سفر حتما لباس گرم به همراه داشته باشید

پایتخت و شهر های مهم آذربایجان

یکی از تور های مهم آذربایجان تور باکو است . باکو پایتخت آذربایجان می باشد در تور آذربایجان می توانید از شهر های مهم و تاریخی همچون گنجه ،سومقاییت، مینگچویر،قاراچوخور،شیروان،نخجوان،باکیخانوف،شکی، یولاخ دیدن کنید.

جغرافیای آذربایجان

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده است. سه رشته کوه قفقاز بزرگ در شمال، قفقاز کوچک در غرب و کوه‌های تالش در جنوب، این کشور را احاطه کرده اند. این کوه ها ۴۰ درصد از مساحت جمهوری آدربایجان را در برگرفته اند و قله کوه بازاردوزو با ارتفاع۴۴۶۶ متر بلندترین نقطه آن است. نواحی میانی شامل جلگه‌های آران مرکزی، مغان و میل و سواحل دریای خزر، کم ارتفاع و پست بوده و ارتفاع در پست‌ترین قسمت ۲۸ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است. جمهوری آذربایجان یک کشور محاط در خشکی است. این کشور در پیرامون دریای خزر، که یک دریای بسته است، واقع شده و طول خط ساحلی آن ۸۰۰ کیلومتر است. تنوع زیستی و گیاهی آذربایجان به دلیل تنوع آب و هوا بسیار زیاد است، به گونه‌ای که بیش از ۴۵۰۰ گونه گیاه در کوهستان های آذربایجان دیده می‌شود.

جشن های آذربایجان

ایرانیان به دلیل فرهنگ و آداب رسوم نزدیک آذر بایجان با کشور خود ارتباط بسیار خوبی با مردم این مرز و بوم برقرار می کنند به همین جهت در تعطیلات نوروز تور آذربایجان دارای طرفداران بسیاری می باشد. مردم جمهوری آذربایجان بر اساس یک رسم تاریخی با پوشیدن لباس های نو برای عرض تبریک سال جدید به دیدار بزرگترهای فامیل می روند و این دید و بازدیدهای عیدانه به مدت ۱۰ روز در این کشور ادامه پیدا می کند. بسیاری از خانواده های جمهوری آذربایجان در شب سال نو با پخت غذاهای سنتی، خود را برای برگزاری جشن عید نوروز آماده می کنند و با آغاز نخستین روز بهار، دید و بازدید خانواده ها از یکدیگر آغاز می شود. پیش از آغاز جشن نوروز در جمهوری آذربایجان خانواده هایی که برای پسران خود، دختری را عقد کرده اند هدیه می برنند و متقابلا خانواده دختر نیز برای تازه دامادها هدایایی را به مناسبت سال نو و عید نوروز می فرستند. برگزاری آیین های عید نوروز در جمهوری آذربایجان از آداب، رسوم، سنت و از تاریخ گذشتگان الهام گرفته شده و در بسیاری از رسوم با فرهنگ و هنر ایران .

غذا های معروف آذر بایجان

 • قوتاب
 • دلمه
 • آش دوغ یا دوگا
 • کوفته‌ی بزباش
 • لاوانگی
 • دوشبارا
 • ماهی دریای خزر و پنیر دودی

هتل های معروف آذربایجان

 • هتل ای اف آکوا پارک باکو
 • هتل خزر گلدن بیچ
 • هتل اکسل سیور
 • گراند هتل اروپا
 • هتل کنسولکروان
 • کروان هتل
 • قفقاز پوینت هتل
 • هتل الیت