;

جمهوری چک

جمهوری چک را به حق می توان محل برخورد تمدن های اروپایی نامید. این کشور در قلب اروپای مرکزی قرار دارد و دارای منابع طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی است. جمهوری چک را رشته کوه های بسیاری احاطه کرده است که بیشتر مرز را تشکیل می دهد. وجود نقاط گردشگری فراوان در چنین منطقه کوچکی حتی در اروپا نیز استثنایی است. محیط شهر ها، دهکده ها و چشمه های آب معدنی چک همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنیا بوده است. دوازده نقطه تاریخی مهم این کشور در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است. جمهوری چک در مرکزی‌ترین قسمت اروپا واقع شده است. ترکیب فرهنگ آلمانی و اسلاوی، جمهوری چک را تشکیل می‌دهد. این کشور مملو از بهترین تاکستان‌ها و قصرهای زیبا است. جمهوری چک از دهه‌ی ۹۰ میلادی تا کنون مورد توجه گردشگران بوده است. به‌همین دلیل، مردم این کشور به وجود خارجی‌ها عادت کرده‌اند.

آب و هوای جمهوری چک

کشور چک آب و هوایی قاره‌ای و تا حدودی مرطوب دارد. زمستان‌هایش سرد و تابستان‌هایش تا حدودی گرم است. میانگین دمای هوای پراگ، پایتخت این کشور در ماه ژانویه بین 3/5- تا 4/0- سانتیگراد و در ماه جولای بین 8/11 تا 3/23 درجه سانتیگراد متغیر است. میانگین میزان بارندگی سالانه در این کشور که در طول تابستان به حداکثر خود می‌رسد حدود 410 میلی‌متر است.

فرهنگ مردم جمهوری چک

مردم چک در برخورد اول‌ با شما خیلی رسمی و خشک خواهند بود که اصولاً با دست دادن و یک صحبت کوتاه همراه است. از خطاب کردن آنها با نام کوچک یا احوالپرسی خودمانی پرهیز کنید مگر آنکه به شما اجازه داده باشند زیرا این کار به منزله بی‌احترامی و حتی تحقیر شخص محسوب می‌شود. اگر به خانه کسی دعوت شدید یک هدیه کوچک نظیر گل یا یک جعبه شکلات ببرید. فرهنگ کشور چک بر محوریت خانواده است و اهمیت این موضوع بر زندگی اجتماعی ارجحیت دارد. دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز در آخر هفته خوابگاه‌ها را می‌بندند تا دانشجویان وقت‌شان را با خانواده خود بگذرانند. مردم چک به خصوص شهرهای کوچک و روستاها برای مهارت‌های فنی و تجارت‌هایی که نسل به نسل منتقل شده، ارزش زیادی قائل هستند.

شهر های مهم جمهوری چک

بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورن. پراگ، با نقش گنبدهای طلایی کلیساها بر روی رودخانه‌ی ولدآوا، یکی از زیباترین شهرهای دنیا به شمار می رود. پراگ ده منطقه دارد که منطقه‌ی یک، قدیمی‌ترین بخش شهر است و آن را شهر قدیم می نامند. دیدنی‌ترین بخش پراگ نیز همین منطقه است.

غذا های معروف جمهوری چک

پالاچینکی تریدلنیک وِپشو-کِنِدلو-زِلو چِلِبیچکی گولاش اسماژنی سیر کندلیکی سوسیس کبابی