دیدنی های شیراز در سفر به شیراز(قسمت ششم)

 

 

در این نوشتار ابتدا چکیده ای از تاریخ شیراز را بیان می کنیم و سپس برنامه ای دو روزه از سفر به شیراز ارائه می دهیم. هدف این است که شرایطی فشرده برای بازدید و شناخت حداکثری شیراز ارائه شود. بدین منظور، روز اول به بازدید از دیدنی های بیرون شهر و روز دوم، به جاذبه های داخلی شهر اختصاص داده شده است.       

سفر به شیراز، موضوع این نوشته است. این شهر حداقل برای دو هزار سال، پایتخت فرهنگی، تاریخی و از همه مهم تر، مبدا تمدن ایران بوده. نکته ی جالب این که، شیراز هم خاستگاه فرهنگ باستانی ایران است، هم تجلی گاه مردمی که سال ها بعد به اسلام روی آوردند و مسلمانِ ایرانی نام گرفتند. با این تفاسیر، جای تعجب نیست که مقصد اول گردشگری ایران، شیراز معرفی شود و از سراسر دنیا، افرادی گوناگون، با اهدافی متفاوت سفر به شیراز را دربرنامه های خود بگنجاند. کاری که ما در سطرهای آینده انجام داده ایم ساده است، دیدنی های شیراز را در چارچوب سفری دو روزه، به صورت یک پکیج در اختیار شما قرار داده ایم.

سفر به شیراز؛ روز اول

شیراز شهری نیست که بتوان تمام آن را در مدتی محدود و معدود کشف کرد. در نتیجه، برای حداکثر بهره وری، نیاز به برنامه ای مدون داریم. پیشنهاد ما این است، اگر برای کشف دیدنی های شیراز به شیراز سفر می کنید، روز اول را به حومه ی شهر اختصاص دهید. در نتیجه، همراه داشتن عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و آب معدنی توصیه اول است.

بسیار خب، سفر به شیراز را با پاسارگاد آغاز می کنیم. جایی که کوروش، پادشاه تاریخی ایران آرمیده است. از آن جا، پنجاه کیلومتر به سمت جنوب حرکت می کنیم و با روحِ بنای تخت جمشید، بقایای تمدن هخامنشی نجوا سر می دهیم. شاید زیباترین بخش سفر به شیراز همین قسمت باشد، جایی که در مقابل دروازه ی ملل بایستیم و روزهایی را به خاطر آوریم که از سرتاسر دنیا، برای ملاقات با فرمانروای ایران صف می بستند و با تقدیم تحفه ای، دوستی و احترام ملت خود را ابراز می داشتند.

در ادامه حضور خود، باید به نقش رستم برویم و پس از آن، به داریوش، دیگر سردار خفته ی ایرانی سر بزنیم. سرگرمی این قسمت، با آتشکده و نقش های به جا مانده از دوران شاپور اول آنقدر عظیم هست که یک روز کامل بازدید خود را به آن اختصاص دهیم و در آخر، سرخوش، متفکر و شادمان، به اقامتگاه خود بازگردیم.

سفر به شیراز؛ صبح روز دوم

حالا که در روز اول با تاریخ شکوهمند ایران باستان آشنا شده ایم، بد نیست که روز دوم را به فرهنگ شیراز اختصاص دهیم. برای آغاز روز دوم خود در سفر به شیراز، یک پیشنهاد ویژه داریم. قبل از طلوع آفتاب، خود را به مسجد نصیرالملک برسانید (فرنگی های به این مسجد Pink Mosque می گویند) و انعکاس بی نظیر نور خورشید را در آینه کاری آن نظاره کنید.

بی تعصب، شاهکار معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، همین مسجد ایرانی است.

حالا زمان آن است که پیاده به خیابان وکیل بروید و در بازار تاریخی شیراز، بین فروشگاه های فرش و جواهر مدهوش گردید. پس از آن که حمام وکیل را هم بازدید کردید، به سرای مهر بروید و دیزی، کباب و هر آن چه میل دارید را سفارش دهید. پس از آن، با یک چای داغ، خود را برای ادامه ماجراجویی در شیراز آماده کنید.

سفر به شیراز؛ عصر روز دوم

حالا که ناهار را نوش جان کرده اید و دوباره انرژی لازم را بازیافته اید، کار را با ارگ کریم خانی آغاز کنید. قرن هجده میلادی، زمانی که اروپا در آتش جهل می سوخت، پادشاه صلح طلب ایران، در این باغ از صلح لذت می برد و حکم رانی منحصر به فرد خود را در صفحات تاریخ ثبت کرد.

بعد از اینجا، برنامه ی خود را برای بازدید از باغ ارم، آرامگاه سعدی و حافظ تنظیم کنید. البته، توصیه ی ما این است که مدیریت زمان را به نحوی انجام دهید تا حضور شما در حافظیه، به شب موکول شود، زیرا ملاقات با حافظ در حالت عرفانی شب مزه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *