سفر به یزد (قسمت اول) آتشکده ورهرام

 
 
شهرستان یزد یکی از شهر های خشک و کویری ایران می باشد که دارای جاذبه های گردشگری زیادی است. آتشکده ورهرام نیز یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان یزد محسوب می شود. این آتشکده علاوه بر اینکه میزبان گردشگران است هم اکنون معبد زرتشتیان نیز می باشد.
تور یزد

قدمت آتشکده ورهرام

ساختمان آتشکده ورهرام حدود 85 سال پیش ساخته شده است اما آتش موجود در آن قدمتی بسیار طولانی تر از ساختمان آن دارد. قدمت آتش ورهرام به 1520 سال پیش بر می گردد. این آتشکده در سال 1378 در فهرست آثار ملی علی رغم مخالفت زرتشتیان به ثبت رسیده است. زیرا زرتشتیان عقیده داشتند با به ثبت رسیدن این آتشکده به عنوان آثار ملی و ورود گردشگران به این آتشکده، پاکیزگی آتشکده و آرامش ستایش کنندگان زرتشتی به خطر خواهد افتاد.

معماری آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام که در سال 1313 هجری شمسی با تلاش و هزینه زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان در خیابان آیت الله کاشانی یزد احداث شده است که دارای معماری زیبایی است. معماری این آتشکده به دست هنرمندان یزدی و اصفهانی بوده است و از معماری دوران هخامنشیان مخصوصا تخت جمشید و آتشکده های پارسیان برگرفته شده است. یکی از خصوصیات آتشکده ها از دوران باستان این بوده است که کنار آب باشند و در این آتشکده نیز این موضوع  رعایت شده است. چرا که این آتشکده در کنار حوض آبی واقع شده است. آتشکده ورهرام به ارتفاع 21 متر به اندازه 8 پله بالاتر از سطح زمین و به تبعیت از شرایط ساخت آتشکده های معمول در دوران کهن با معماری ساده و بدون تزئینات خاصی ساخته شده است. آتش ورهرام به دلیل شهرت و قدمت وی نسبت به دیگر آتش های زرتشتیان به معنای آتش پیروزی نیز می باشد. این آتشکده ابتدا در آتشکده ناهید پارس بوده که به منظور دور ماندن از دست متجاوزان طی چندین مرحله و انتقال به مکان مختلف حدود 73 سال پیش به یزد انتقال یافته است. آتش موجود در آتشکده در سطحی بالاتر از سطح زمین و به دور از شرایط بد جوی نگهداری می شود.

یکی از پارسیان هند که در کمک به ساخت آتشکده ورهرام نقش زیادی داشته است مانکجی لیمجی هاتریا (Manekji Limji Hataria) می باشد. وی علاوه بر تلاش های زیاد در جهت حفظ دین زرتشتی، تلاش های زیادی را نیز برای تأمین مالی این آتشکده انجام داده است که تندیس وی در محوطه آتشکده در محیطی سرسبز قرار گرفته است.

از اجزای مهم آتشکده ورهرام می توان به سرستون های سنگی که توسط هنرمندان اصفهانی ساخته شده و همچنین نگاره فروهر که توسط هنرمندان یزدی ساخته شده است اشاره کرد.

آداب آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام هم اکنون نیز به عنوان یک نیایشگاه توسط زرتشتیان مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن گردشگران داخلی و خارجی نیز برای دیدن آتش موجود مراجعه می کنند. به دلیل اینکه زرتشتیان اعتقاد دارند ورود گردشگران باعث عدم پاکیزگی آتش و سلب آرامش نیایش کنندگان می شود بخشی از آتشکده که جدا از محل نیایش زرتشتیان است به گردشگران اختصاص یافته است. از جمله نیایش هایی که زرتشتیان هنگام مراجعه به آتشکده، خواندن اوستا مقابل آتش است. آتش یکی از نعمت های مهم از طرف خدای یگانه زرتشتیان (اهورامزدا) برای آنها محسوب می شود و به همین دلیل از قداست بسیاری نزد آنان برخوردار است. فردی که مسئول روشن نگه داشتن آتش است با عنوان هیربد شناخته می شود.

 افرادی که برای بازدید به این آتشکده مراجعه می کنند باید آداب خاصی را رعایت کنند. علاوه بر اینکه می بایست پاکیزه باشند، لباس مخصوصی را نیز باید بر تن کنند و آتش را از پشت دیوار شیشه ای ببینند.

خلاصه

آتشکده ورهرام یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان یزد به شمار می رود. قدمت آتش موجود در آتشکده به حدود 1520 سال قبل می رسد که این موضوع جذابیت بسیاری را به این آتشکده بخشید است. این آتشکده علاوه بر اینکه یک جاذبه گردشگری است، در حال حاضر به عنوان معبد نیز برای زرتشتیان به کار می رود. به همین دلیل بخشی جدا از محل ستایش زرتشتیان به گردشگران اختصاص یافته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *