جاذبه های میدان نقش جهان

بخش چهارم از جاذبه های اصفهان

معرفی جاذبه های گردشگری میدان نقش جهان اصفهان 

بی شک نام میدان نقش جهان اصفهان محبوب بسیاری از علاقه مندان به گردشگری است و انقدر محبوب است که هر گردشگری به خود مجذوب می کند. از این رو افراد زیادی تور اصفهان را به عنوان تور داخلی خود انتخاب میکنند، آژانس گردشگری پرستو سیر تلاش دارد تا در جهت بالا بردن میزان اطلاعات گردشگران عزیز اطلاعاتی درباره مقاصد گردشگری میدان نقش جهان اصفهان انتشار دهد. 

بازار میدان نقش جهان 

بازار میدان اصفهان در حقیقت مجموعه وسیعی است از آثار تاریخی مدرسه سارونقی، مدرسه نیماورد، مدرسه صدر و کاروانسراهایی از روزگار صفویه و قاجار و حمام‌هایی از عصر صفویه، از مهمترین ویژگیهای بازار بزرگ اصفهان چرخش و امتداد آن از سر در قیصریه تا میدان نقش جهان و بناهای تاریخی در آن است. بنای کنونی بازار اصفهان به روزگار صفویه باز می‌گردد که هم زمان با ساخت و توسعه میدان نقش جهان و بناهای اطراف آن احداث گردید. در گذشته شاهرگ حیاتی شهر در بازار جریان داشته و اغلب تولیدات و نیاز و روزمره مردم در بازار عرضه می‌شد، امروزه بازار اصفهان بیشتر نمادی از هنرها و صنایع دستی اصفهان است که موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

بازار میدان نقش جهان

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد و از زیبایی روح نوازی برخوردار است، این مسجد در سال ۱۰۱۱ ه. ق به فرمان شاه عباس اقلی در مدت ۱۸ سال ساخته شد و هنرمندان زیادی در ساخت و تزیینات آن دست داشته‌اند از این جهت ظرایف و هنرنمایی‌های شگفت انگیزی که در آن به کار رفته و بیننده را به عوالم رؤیایی داستانهای خمسه نظامی و هزار و یکشب می‌برد تا جایی که باستان شناسان و هنرمندان خارجی در ستایش شکوه و عظمت خیال انگیز آن گفته‌اند:به سختی می‌توان باور کرد که این بنا ساخته دست بشر باشد. تزیینات داخل مسجد، کاشی‌های معرق و حجاریهای آن همگی حکایت از ذوق سرشار سازندگان آن دارد، کتیبه سردر مسجد به خط ثلث علیرضا عباسی به تاریخ ۱۰۱۲ ه. ق است. معمار مسجد استاد محمد رضا اصفهانی است که نامش در لوحه کوچکی در محراب ثبت شده، ساخت و تزیینات مسجد شیخ لطف الله در سال ۱۰۲۸ ه. ق به پایان رسیده است و هنوز بعد از گذشت چهار صد سال از ساخت زیبا و چشم نواز در شرق میدان نقش جهان جلوه گری می‌کند.

مسجد شیخ الله اصفهان

 مسجد جامع عباسی (امام)

در سال ۱۱۹۲۰ هجری در ضلع جنوبی میدان نقش جهان به فرمان شاه عباس بنای مسجد بزرگ عباسی آغاز شد که شامل تأسیسات مختلف شهری، از جمله بازارچه، حمام، مدرسه، مغازه و دیگر بناهای درآمدزای وقفی می‌شد که میدان نقش جهان را تبدیل به مرکز جدید فرهنگی، هنری، تجاری و اقتصادی می‌کرد. ارتفاع گنبد مسجد ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های آن ۴۸ متر است. گنبد بزرگ مسجد با کاشیکاری لاجوردی و کتیبه‌ای به خط ثلث سفید پوشیده شده است که این کاشیکاری در درون گنبد هم رعایت شده است، از ویژگی‌های جالب در مسجد جامع عباسی انعکاس صدا در مرکز گنبد بزرگ می‌باشد تا روزگاری که دستگاههای صوتی وجود نداشته بتوان صدای سخنران یا گوینده را به نقاط دورتر مسجد انتقال داد. این مسجد از نظر مهندسی، کاشیکاری و تزیینات زیبا در جهان منحصر به فرد است.

مسجد جامع عباسی اصفهان

عمارت عالی قاپو

کاخ عالی قاپو که عمارت بزرگ و پنج طبقه است در غرب میدان نقش جهان به نحو شایسته و زیبا تزیین شده است. این بنا از نظر گچبری، نقاشی، تذهیب و مهندسی در جهان بی نظیر است، این بنا که به دستور شاه عباس اول در قرن پانزدهم هـ. ق ساخته شده، در روزگار صفوی دولتخانه مبارکه نقش جهان نامیده می‌شد چرا که این قصر برای پذیرایی رسمی از میهمانان و سفرای بلند پایه خارجی به کار برده می‌شد. نقاشی‌ها، گچبریها و تزیینات عمارت عالی قاپو از نمونه‌های عالی هنر ایرانی است که با وجود آسیبهای فراوانی که در دوره‌های بعدی به آن وارد شده باز هم چشمان هر بینندهای را خیره می‌سازد. از مهمترین تالارهای این کاخ اتاق موسیقی است که از دیدنیهای جذاب و حیرت انگیز عمارت عالی قاپو است، در روزگاری که امکانات ضبط و پخش الکترونیک صوتی وجود نداشت. هنرمندان و معماران ایرانی با تلفیقی از هنر، معماری و محاسبات ریاضی فضایی را به وجود آورده‌اند که در هنگام اجرای موسیقی و آواز خاصیت آکوستیک از خود بروز می‌دهد. چنانکه تو گویی در یکی از تالارهای مجهز امروزی اجرا می‌شود. از شاهکارها و شگفتیهای این تالار گچ بریهای زیبای آن به شکل ظروف با اشکال گوناگون است که گذشته از جنبه های تزیینی دلایل علمی برای انعکاس صدای موسیقی داشته است.

عمارت عالی قاپو

آژانس گردشگری پرستو سیر همراه با شما در ارائه خدمات ویژه و منحصر به فرد گردشگری 

بلیت هواپیمای داخلی 
بلیت هواپیمای خارجی 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *