شهرستان های توریستی استان گیلان

شهرهای توریستی استان گیلان

در دنباله مقالات مربوط به  استان گیلان بعد معرفی استان گیلان و جاذبه های استان گیلان و شهرهای گردشگری استان گیلان میخواهیم به برخی دیگر از شهرهای توریستی استان گیلان بپردازیم

با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

بندرانزلی

بندر انزلی در سواحل دریای خزر، در شمال استان گیلان و در کنار مرداب زیبایی قرار دارد که جلوه بی نظیری به این شهر بخشیده است، این شهر از سه طرف به دریا متصل وآب و هوایی مرطوب و معتدل دارد.

بندر انزلی در ۳۵ کیلومتری شهر رشت است و این شهر ۲۳ متر پایین تر از آبهای آزاد و پنج متر بالاتر از دریای خزر قرار دارد و مرداب انزلی که در جنوب شهر انزلی قرار گرفته یکی از زیباترین جلوه های این منطقه است. از دیگر دیدنی های شهر انزلی:

 

  • امامزاده صالح 
  • مسجد قائمیه
  • چاه حضرت مهدی 
  • کاخ میان پشته انزلی 
  • طبیعت زیبای اطراف بندرانزلی ( دریا، مرداب، جنگل ) که هر بیننده ای را به ذوق می آورد. از این رو بعنوان یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای طرفداران تورهای داخلی محسوب می شود.

 

 

 

 شهرستان آستارا

شهرستان آستارا در شمالی ترین نقطه استان گیلان و در کنار نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و دریای خزر قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای مرطوب و معتدل میباشد ، تا سال ۱۳۳۹ این شهرستان جزو استان آذربایجان شرقی بود که بعد از آن جزو شهرهای استان گیلان گردید.

این شهر در ابتدا بخش کوچکی بود ولی بعد از قرار داد ترکمن چای که گروه زیادی از ساکنان آن سوی مرز به این نقطه مهاجرت کردند تبدیل به شهری بزرگ شد.

این شهر بارها به وسیله اشرار و قوای متجاوز روس مورد تهاجم قرار گرفت که مردم بومی و محلی آنها را دفع کردند. امروز شهرستان آستارا شهر صیادی، کشاورزی و بازارچه مرزی است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر زمینی تهران به اردبیل از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

فرودگاه شهر اردبیل با آستارا حدود یک ساعت فاصله دارد و شما میتوانید با خرید بلیت هواپیما به اردبیل پرواز کنید و علاوه بر بازدید از اردبیل به آستارا هم سفر کنید.

خرید بلیت هواپیمای داخلی

جاذبه های این شهر عبارتند 

  • بازارچه مرزی 
  • سواحل تفریحی 
  • جنگلهای طبیعی 
  • گردنه حیران

 

 

شهرستان فومن

شهرستان فومن که آنرا پومن یا بومن هم گفته اند یکی از شهرهای مهم استان گیلان و در ۴۰ کیلومتری رشت قرار دارد. این شهر از قرن نهم تا یازدهم هجری ، یکی از شهرهای  بزرگ گیلان و حتی مدتی مرکز نواحی غربی گیلان بوده است و بعد از آن جای خود را به رشت داده است.

با این وجود آثار به دست آمده از این ناحیه حکایت از گذشته درخشان آن دارد. کوچه ها ، خیابانها و ساختمانهای شهر در نهایت ظرافت و زیبایی طراحی و ساخته شده است.

شاید بتوان این شهر را موزه زنده ای از خانه هایی زیبایی قدیمی بدانیم. چرا که نزدیک به ۱۵۰ خانه زیبای تاریخی در این شهر به ثبت رسیده است. ولی مهمترین جاذبه سیاحتی و شهر فومن قلعه تاریخی و زیبای (رودخان) است که چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور داخلی سفر به شهرستان فومن را به شما توصیه میکند.

 

شهر ماسوله

شهر ماسوله در غرب شهرستان فومن و در فاصله ۶۰ کیلومتری رشت قرار دارد. شهر ماسوله متشکل از چهار قسمت به نامهای ( محله یخانه بر ، مرحله مسجد بر ، اسد محله ، کَس سرعلیا) است.

این شهر در کوهپایه های شرقی رشته کوههای تالش قرار گرفته و معماری آن به صورتی است که پشت بام هر خانه ای حیاط خانه بالایی است و اختلاف سطح آن از بالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه ماسوله در حدود ۳۰۰ متر است. در ماسوله دهها چشمه آب زلال و گوارا وجود دارد و یک چشمه ی آب معدنی به نام میر حمزه در مجاورت دهکده از لابلای سنگ های ماسوله رود خان می جوشد.

در ۴ کیلومتری غرب شهر ماسوله منطقه ای وجود دارد که به نام کهنه ماسوله معروف است و حکایت از مکان اولیه ماسوله می کند. در پیدایش این شهر نظرات گوناگونی وجود دارد از جمله میر ظهیرالدین در کتاب گیلان و دیلمستان از ماسوله یادکرده است، این شهرازجاذبه های گوناگون گردشگری برخورداراست.

مکان های مذهبی شهر ماسوله

در شهر ماسوله پنج امامزاده و هجده مسجد وجود دارد که مشهورترین آنها مسجد جامع و امامزاده عون (ع) است که در مجاورت هم قرار دارند. بقعه امامزاده عون بن محمّد حنفیه بن علی علیه السلام که در محل ( مسجد بر ) بنا شده از مهمترین نقاط سیاحتی و زیارتی این شهر است .

معماری و کوچه ها و بازارهای شهر ، چشمه های معدنی و صنایع دستی آن همگی مجموعه ای را ایجاد کرده تا با یک موزه زنده و شگفت انگیز رو به رو شویم . این شهر در سالهای اخیر به سبب وضع معماری و تلفیق آن با طبیعت مورد توجه معماران ، هنرمندان و دانشجویان قرار گرفت و از شهرت زیادی برخوردار شد که لازم است مسوولین توجه بیشتری برای بهبود وضع راهها و امکانات مسافرتی و اقامتی این شهر به عمل بیاورند.

ماسوله شهری زیبا و منحصر بفرد در استان گیلان است که یکی به عنوان یکی از معروفترین شهر های توریستی استان گیلان و جاذبه های ایران چه در سطح کشور و چه در سطح بین المللی همواره مورد توجه بوده است ویکی مهترین مراکز برگزاری تور داخلی میباشد.

آژانس گردشگری پرستو سیر

شهرهای توریستی استان گیلان

بلیط هواپیمای ماهان

بلیط هواپیمای ماهان ارزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *