دیدنی های کاشان در سفر به این شهر (قسمت دوم)

در این نوشتار ابتدا چکیده ای از تاریخ کاشان را بیان می کنیم و سپس تصویری که یک گردشگر بین المللی از این شهر داشته است را بازتاب می دهیم. اسکلت اصلی متن اما چگونگی گذران یک روز کامل در کاشان خواهد بود. معرفی ما با دستفروش هایی که چاقاله بادام ارائه می دهند آغاز می شود و با حمام سلطان امیر احمد به اتمام می رسد.     

 

سفر به کاشان، موضوع این نوشته خواهد بود. کاشان یکی از محدود شهرهای ایران است که علی رغم جمعیت پایین، آوازه ای جهانی دارد. شاید باورش سخت باشد اما یافته های باستانی در کاشان، خبر از تمدنی نه هزار ساله دارد. این شهر که در صد و پنجاه کیلومتری تهران قرار گرفته، بین قرن های دوازده و چهارده میلادی شاهراه تجاری ایران زمین تلقی می شده و در روزگارانی نه چندان دور، پادشاهان قدرتمند صفوی، برای تفریح و تفرج به آن سفر می کرده اند. سخن را کوتاه می کنیم، این نوشته، نگاهی خواهد داشت به دیدنی های کاشان در سفر به این شهر.    

سفر به کاشان؛ به دیدن کدام شهر می رویم؟

کاشان شهری است به مراتب کوچکتر از تهران، با مردمی محافظه‌کارتر (مذهبی‌تر). در حال حاضر، کاشان جولانگاه ایرانیان ثروتمندی است که می خواهند در نزدیکی پایتخت، خانه ای ویلایی داشته باشند و در حوض میان آن، انعکاس بهشتی آسمان را در تلالو آب به نظاره بنشینند. از آن جا که کاشان فرهنگی غنی دارد، در هر منزلی که وارد شوید، دیوارها شبیه به گالری های هنری تزیین شده اند. فارغ از دیدنی های کاشان، این شهر زمستان های سرد و تابستان های گرمی دارد، در نتیجه، بهترین زمان سفر به کاشان، اوایل بهار است.

با این مقدمه، می رویم سراغ شرح دیدنی های کاشان، شهر فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم.

یک روز رویایی در سفر به کاشان

اگر عزم سفر به کاشان را کرده اید، باید از پیش برنامه ی خود را برای بازدید از دیدنی های فوق العاده ی این شهر مرتب و منظم بچینید. پیشنهاد ما این است که سفر خود را اینگونه اداره کنید؛

1.      یک بسته چاقاله بادام بخرید (دستفروش های زیادی در گوشه و کنار شهر فروشنده ی چاقاله بادام هستند) و مسیر پیاده روی خود را به سمت و سوی باغ فین هدایت کنید. از منظره و پیاده روی خود لذت ببرید و در صورتی که مجال کافی دارید، به داخل مجموعه بروید و از حمام فین، مقتلِ امیرکبیر بازدید کنید. با این کار، سری به تاریخ معاصر ایران زده اید و چرایی شرایط فعلی متوجه شده اید.

2.      حالا زمان چشیدن طعم غذای اصیل ایرانی است. پیشنهاد می کنیم به رستوران سنتی عباسی در مرکز شهر بروید و آن چه می خواهید را سفارش دهید؛ خاطره ی این ناهار چیزی نیست که به راحتی از ذهن شما بیرون برود.

3.      سفر به کاشان محبوب است به این خاطر که در مساحتی کوچک، انبوهی دیدنی تاریخی در اختیار گردشگر قرار می دهد. از رستوران عباسی که بیرون بیایید، خانه ی عباسی، خانه ی طباطبائی و بروجردی فاصله ی چندانی با شما ندارند. به آن ها سر بزنید و مشاهده کنید کیفیت زندگی نیاکان معاصر ما به چه شکل بوده است. به خصوص اگر اهل چای و دمنوش و کیک سنتی هستید، خانه ی منوچهری را از یاد نبرید.

4.       سفر به کاشان را با بازدید از بازار این شهر خاتمه دهید. البته، اگر برای دیدن یک حمام دیگر که البته قتلی در آن صورت نگرفته- شور و اشتیاق لازم را دارید، به حمام سلطان امیر احمد هم سر بزنید.

امیدواریم در این متن خلاصه، دیدنی های کاشان را به قدر کفایت معرفی کرده باشیم. البته همان طور که می دانید در هر قسمت معرفی، بخشی از دیدنی ها زیر ذره بین قرار می گیرند، در نتیجه، سایر دیدنی های کاشان در نوشته های آینده مورد بررسی قرار خواهند گرفت. به هر رو، خوشحال می شویم اگر قصد سفر به کاشان را دارید، پاسخگوی سوالات احتمالی شما باشیم. 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *